Sklep internetowy z biżuterią hand-made

Wpisując w wyszukiwarkę frazę „jak dorobić” Google doskonale wie, że albo chcemy podjąć pracę w okresie wakacyjnym, albo zdobyć dodatkowe środki, które powiększą nasz miesięczny budżet domowy. To, że użytkownicy tak często szukają tego typu informacji powoduje, że w Sieci pojawiają się materiały ze wskazówkami jak zarobić i się nie narobić – nie od dziś wiadomo, że dodatkowe pieniądze muszą przyjść nam łatwo i przyjemnie i nie wymagać poświęcenia zbyt dużej ilości wolnego czasu. W takich tekstach zapomina się jednak o tym, iż nie każdy nadaje się do konkretnego pomysłu. Sama treść jest tu zresztą dość płytka i skupia się na przedstawieniu, jaki to błyskotliwy jest dany pomysł. Czy nie było by lepiej zająć się każdym z osobna i podać więcej szczegółów? Dziś o tym jak funkcjonuje sklep z ręcznie robioną biżuterią i jakie można napotkać trudności podczas jego zakładania, promocji oraz ogólnego działania.

Zacznij od przemyślenia wszystkiego kilkakrotnie

Prowadzenie sklepu internetowego nie jest wcale takim łatwym zajęciem. Tego typu działalności związanych ze sprzedażą różnego typu biżuterii jest w Internecie na pęczki. Twoja jedyna szansa, że znajdziesz tu niszę dla siebie, wykorzystasz umiejętności i gruntownie zbadasz grupę docelową i jej potrzeby. Musisz wiedzieć co i dla kogo masz zamiar robić. Bez tego oraz bez dobrej promocji nie będziesz w stanie wyciągnąć ani grosza ze wcześniej zainwestowanych w biznes środków. Skoro ma to być metoda w stylu „jak dorobić?” to zastanów się, czy znajdziesz w ogóle czas, żeby realizować zamówienia na swoją biżuterię. Może i dotychczas robiłaś to dla przyjemności, ale internetowy sklep to może być dla ciebie zbyt duży krok naprzód, zwłaszcza gdy zamówienia zaczną napływać szerszym strumieniem, a reklama odniesie sukces i przekona innych, że robisz coś co chętnie widzieli by na swoich dłoniach, szyi, nadgarstkach, w uszach itd. Nie działaj pod wpływem impulsu. Zaplanuj wszystko i znajdź słabe strony.

Umiejętność radzenia sobie z problemami

Wszystko zależy od tego jakiego typu wykonujesz biżuterię. Przy większych zamówieniach może okazać się, że nie wystarczy ci materiałów, dlatego priorytetem powinna być współpraca z rzetelnym dostawcą. Twój styl determinuje również technikę łączenia elementów, w więc dobrze zastanów się nad swoją ofertą, by nie okazało się, że w pośpiechu zapominasz o jakości, która miała cię charakteryzować. W sferze Sieci wieści, zwłaszcza ten niezbyt pochlebne, szybko się niosą, więc zaczynanie od niekompetencji i złego przygotowania na pewno nie wzmocni twojej pozycji wśród klientów. Nie warto też zaczynać od zbyt dużego asortymentu – w końcu jak na razie robisz to sama. A jeśli chcesz już urozmaicić swoją ofertę to możesz dodać możliwość wykonania ozdób na zamówienie.

jap-gł

Biżuteria na zamówienie

Poniższy pomysł jest czysto teoretyczny (choć poparty badaniami psychologicznymi), więc o ile widzisz w nim praktyczne zastosowanie, tym jego domniemany sukces może wzrosnąć. Ludzie lubią mieć wybór. Czasem chodzi o kolor, innym razem o likwidację jednego elementu, który według nich szpeci całość. Daj im więc to czego chcą i pozwól wybrać. Zapytasz pewnie jakiego wyboru mają dokonywać twoi klienci. Stwórz kilka ozdób, które posłużą jako model, a potem pozwól użytkownikowi na wybór kamienia, wielkości, dodatkowych ozdób, koloru materiału, rodzaju metalu, rodzaju zapięcia oraz wszystkiego co twoim zdaniem da się w prosty sposób modyfikować. Do skorzystania z tej opcji raczej nie trzeba będzie nikogo zachęcać, ale nawet jeśli to jest ona również idealną metodą promocji całej oferty. Twój styl niech będzie inspiracją, a twoja biżuteria niepowtarzalna i spełniająca indywidualne potrzeby klientek.

Dystrybucja i cennik

Działasz w internecie, więc o ile ktoś nie mieszka w tym samym mieście co ty, to powinnaś zadbać także o efektywne i wygodne metody dystrybucji. Tak jak wspomnieliśmy już wyżej – użytkownik powinien mieć wybór. Chyba najbardziej kompleksową opcją jest święta trójca, którą zna każdy – Poczta Polska, paczkomaty InPost oraz firma kurierska, dostarczająca przesyłkę w ciągu mniej-więcej 24 godzin od nadania.

W zasadzie powinniśmy wymienić to gdzieś na początku tego artykułu, ale trudno jest sprecyzować wartość biżuterii, jako dzieła ludzkich rąk. Na pewno należy wziąć pod uwagę cenę produktów potrzebnych do stworzenia twojej oferty. Kupując tanio i hurtowo, a sprzedając drożej na pewno zarobisz, tyle że powinnaś uważać by nie przedobrzyć. To, że coś jest robione ręcznie na pewno zwraca uwagę klientów, ale sztuczne zawyżanie ceny do absurdalnego poziomu może ci jedynie zaszkodzić. Jeśli robisz luksusowe ozdoby to oczywiście sprzedasz ich mniej, ale zapewne musisz poświęcić więcej czasu na ich przygotowanie. Ceń więc swój czas, ale zadbaj, żeby klient wiedział, dlaczego cena jest tak wysoka, wtedy chętniej rozważy zakup (inaczej jedynie go odrzuci od twojej oferty).

Dodaj komentarz