Opiekunka dla dziecka – jak sobie dorobić jako niania?

Nie każdy rodzic ma ten komfort, że może poprosić którąś z babć lub cioć, by zaopiekowała się jego potomstwem, podczas gdy on lub ona muszą być w pracy. Bardzo często zdarza się przecież, że oboje rodziców pracuje, a dziecko jest zbyt małe by posłać je do przedszkola. Nierzadko zdarzają się też niespodziewane wyjścia, kiedy to szybko musimy zorganizować osobę, która zadba o naszą latorośl podczas nieobecności prawnych opiekunów. Zostanie opiekunką do dzieci może być więc bardzo lukratywnym i ciekawym zajęciem, choć nie dla każdego. Wymagania współczesnych rodziców są całkiem spore, a i dzieci potrzebują również lepiej zaplanowanego czasu wolnego. Ile jednak można na tym zarobić? Jakie trzeba spełniać wymagania? Co charakteryzuje dobrą nianię? O tym w dalszej częścią artykułu.

Nie każdy może zostać opiekunką do dzieci

Choć równość płciowa to hasło, które współcześnie jest nader często podnoszone, to jeśli chodzi o bycie nianią, mężczyźni mają tutaj bardzo trudny orzech do zgryzienia. Rodzice nie ufają facetom, którzy chcą opiekować się dziećmi, czy to na skutek podejrzeń o niecne zamiary takiej osoby, czy przez wgląd na to, że większy komfort psychiczny ma się, kiedy z malcem zostaje kobieta. Trudno jest się pozbyć niepokoju związanego z płciom, dlatego wielu z rodziców z góry zaznacza, że interesuje ich tylko niania płci żeńskiej. Na tym jednak oczywiście nie kończy się lista wymagań i prawdę mówiąc nie jest ona wcale taka krótka. Trzeba się tu wykazać między innymi:
– referencjami potwierdzającymi, że miało się wcześniej doświadczenia w opiece nad dziećmi (czy to u innych rodziców, czy w rodzinie),
– spokojnym usposobieniem oraz cierpliwością, które są wymagane w pracy z dziećmi,
– umiejętnością radzenia sobie w każdej sytuacji (rodzice lubią zadawać hipotetyczne pytania dotyczące postępowania w konkretnych warunkach),
– wiedzą na temat wychowania dziecka oraz wpływania na jego zachowanie w odpowiedni i konstruktywny sposób,
– znajomością wielu zabaw i kreatywnością w wymyślaniu nowych aktywności dla maluchów,
– odpowiednim wiekiem (choć nianią można być już po osiągnięciu pełnoletności to rodzice prędzej wybiorą dziewczynę która ma 25 lat niż 18 – zbyt duży wiek, który niesie ze sobą utratę sprawności fizycznej, również może zdyskwalifikować daną kandydatkę chcącą dorobić sobie do emerytury),
– zaradność (przygotowanie posiłków, podzielność uwagi, umiejętność śpiewania, czytania bajek oraz radosne usposobienie, które wzbudzi zaufanie u dziecka).

Warunki finansowe

Kwestia wynagrodzenia jest w przypadku pracy opiekunki do dzieci bardzo relatywna. Zapłata za pracę może zależeć tu od doświadczenia kandydatki, częstotliwości opieki, dodatkowych umiejętności (np. językowych, plastycznych, posiadania prawa jazdy itp.), a nawet od tego, czy rodzice wybierają stawkę godzinową, czy stałe wynagrodzenie dzienne lub miesięczne. Inna stawka będzie obowiązywać za opiekę w dzień, a inna dla bycia nianią w nocy, np. kiedy rodzice chcą wyjść na jakąś zabawę trwającą do późna. Szybki i nieplanowany przyjazd również ma tu swoją cenę. Z tego względu stawka miesięczna może się tu wahać od kilkuset złotych, do nawet ponad tysiąca.

Nie tylko w Polsce

Im mniej doświadczenia posiadasz tym oczywiście trudniej będzie ci znaleźć atrakcyjną ofertę (nawet w Polsce), ale jeśli posiada się odpowiednie doświadczenie, a co ważniejsze zna język obcy, to można ubiegać się nawet o pracę niani w innych krajach Unii Europejskiej. W takim wypadku otrzymuje się nie tylko o wiele lepsze wynagrodzenie, ale także ma się zapewnione zakwaterowanie i podstawowe wyżywienie. Dla młodych osób (zarówno płci damskiej jak i męskiej) pomocny może okazać się w tym wypadku także program międzynarodowy Au Pair, dzięki któremu można wyjechać nawet do USA (godny zarobek i przygoda życia w jednym, tyle że wyjazd może tu trwać minimum 6 miesięcy, a często nawet cały rok).

Dodaj komentarz