Nie ulega wątpliwości, że mnóstwo osób marzy o odnalezieniu sposobu na efektywne połączenie pracy z pasją. Otworzenie własnej szkółki jeździeckiej będzie zatem świetnym rozwiązaniem przede wszystkim dla wszystkich entuzjastów jazdy konnej. Nabywanym przez lata doświadczeniem oraz umiejętnościami w zakresie jazdy konnej można dzielić się z innymi, szczególnie, jeśli posiadamy do tego odpowiednie warunki.
Kluczowe dla tego typu biznesu jest posiadanie lokalizacji, w której będziemy mogli otworzyć i prowadzić szkółkę. Dobrym wyjściem jest połączenie szkółki jeździeckiej z gospodarstwem agroturystycznym, bowiem często zdarza się, że ludzie mieszkający w miastach chętnie decydują się na spędzenie na wsi kilku dni. Rzecz jasna, nawet kilka hektarów przestrzeni może okazać się niewystarczającym zapleczem, a ogromnym walorem szkółki będzie bliskość kompleksu leśnego i możliwość jazdy konnej w terenie.
Niezwykle istotna jest wielkość szkółki
Na początku, powinniśmy zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami i określić skalę danego przedsięwzięcia. Niewielkie gospodarstwo agroturystyczne wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów finansowych, w przypadku kameralnej szkółki łatwiej też o stworzenie właściwego, sprzyjającego klimatu. Oczywiście, możemy skoncentrować się wyłącznie na szkółce, rezygnując z agroturystyki, jednak warto mieć świadomość, że w przypadku lokalizacji znacznie oddalonej od centrum miasta początkowo mogą pojawić się problemy z odnalezieniem klientów.
Prowadzenie szkółki jeździeckiej wymaga od nas także umiejętności oraz obecności profesjonalnej kadry, która będzie posiadać odpowiednie kwalifikacje. Jeśli jednak od lat jeździmy konno, nabycie wymaganych uprawnień nie powinno sprawić nam większych problemów. Należy pamiętać, że szkółka jeździecka to nie tylko czas spędzony na nauce innych ludzi, ale również, a może przede wszystkim, nieustanna troska o zwierzęta. Musimy zagwarantować koniom opiekę weterynaryjną, dobre warunki do życia, wysokiej jakości pokarm oraz przestrzeń, bowiem konie muszą być aktywne zarówno podczas nauki jazdy, jak i na co dzień, niezależnie od liczby gości. Ponadto, praca w szkółce często wiąże się z brakiem wolnego czasu w godzinach popołudniowych, gdyż to właśnie wtedy ludzie najchętniej decydują się na lekcje. Podobnie jak w przypadku innych przykładów własnej działalności, warto zadbać o wzbogacenie naszej oferty, aby zwiększyć zainteresowanie naszą szkółką. Do przykładowych atrakcji można zaliczyć choćby przejażdżkę bryczką, naukę powożenia dla kobiet czy możliwość zaznajomienia się ze wszystkimi procesami związanymi z pielęgnacją konia.
O jakie formalności powinniśmy się zatroszczyć?
Zakładając szkółkę jeździecką, musimy zarejestrować nasz biznes jako ośrodek usługowy lub ośrodek szkoleniowy. Możemy prowadzić go samodzielnie, o ile posiadamy certyfikaty oraz dyplomy, które świadczą, że jesteśmy instruktorami jeździectwa. Teoretycznie można robić to bez szkoleń, jednak nie podlega dyskusji, że warto sformalizować nasze kwalifikacje i umiejętności, aby nie podawać w wątpliwość jakości świadczonych przez naszą szkółkę usług.
Wydatki związane z otwarciem szkółki jeździeckiej
Stworzenie wysokiej klasy szkółki jeździeckiej wymaga od nas oczywiście szeregu inwestycji. Powinniśmy zatroszczyć się nie tylko o odpowiednią lokalizację oraz przestrzeń, ale także o konie, dopasowane pod względem charakteru, infrastrukturę, zaplecze, opiekę weterynaryjną, pożywienie czy wykwalifikowaną kadrę. Budowa oraz zaaranżowanie stajni, włącznie z zapewnieniem koniom boksów, to również niemały wydatek. Warto zdawać sobie sprawę, że szkółka jeździecka to niestety biznes sezonowy, bowiem w dużym stopniu uzależniony od warunków atmosferycznych. I choć często początkowe koszta są dość wysokie, przy dużej kreatywności oraz jakości prowadzonych przez nas lekcji możemy skoncentrować się na pasji, która stanie się jednocześnie naszym źródłem zarobku.