Unikalne produkty własnej roboty – czy to dobry biznesplan?

Osoby posiadające zdolności manualne, bardzo często mają w sobie również bardzo dużo zapału i wręcz uwielbiają robić coś samodzielnie, zamiast kupować gotowe i powtarzalne przedmioty. W domach takich ludzi można bardzo często spotkać nietypowe ozdoby – czasem równie funkcjonalne, co estetyczne, a innym razem stawiające wyłącznie na efekt WOW. Wystarczy impuls, chwila zastanowienia i w bardzo prosty sposób można często stworzyć bardzo ciekawe elementy wystroju. Trzeba jednak mieć na nie pomysł, gdyż wykonanie jest tu nierzadko ekstremalnie łatwe (nikt przecież nie lubi tracić zbyt wiele czasu). A gdyby tak zacząć wykonywać ozdoby do domu… na zamówienie? Czy można na tym zarobić?

Ręcznie robiony ogród japoński
japan1
Mieszkając w bloku wręcz tęsknimy za bliskością natury. To właśnie na łonie przyrody każdy człowiek potrafi się odprężyć, a często nawet zapomnieć o spoczywających na jego barkach problemach. Niektórzy zakładają wówczas ogródki warzywne na balkonie, ale my mamy lepszy pomysł – ręcznie robiony ogród japoński, czyli takie dwa w jednym. Ozdoba ta jest niezwykle estetyczna, a fakt, że można ją dowolnie ukształtować tylko sprawia, że przyjemność z posiadania tego unikalnego przedmiotu jest jeszcze wyższa. By go zrobić wystarczy trochę piasku, kamienie ozdobne różnej wielkości i kształtu, jakaś mała roślinka (np. kaktus), odpowiednie i ładne naczynie, w którym wszystko zaaranżujemy oraz klej (by wszystko trzymało się na miejscu). Taki gotowy ogród można postawić na stole i w wolnej chwili grabić sobie piasek lub zmieniać aranżację ruchomych elementów. Można też wykonać go w wersji dla dzieci, by maluch mógł ustawiać w nim swoje figurki lub np. zabawki z Kinder Niespodzianek. Idealny przedmiot do zrobienia na zamówienie lub po prostu na sprzedaż, jednak tylko z odbiorem osobistym.

Poduszki ze starych ubrań
japan3
Wielu ludzi ma w swojej garderobie ubrania, które bardzo lubią, jednak ich stan nie zachęca do założenia ich nigdzie poza własnym domem. Najczęściej są to koszulki, gdyż ze względu na dość intensywną eksploatację przecierają się one najszybciej, a pod pachami pojawiają brzydkie przebarwienia. Jednak nierzadko nadruk pozostaje tu nienaruszony i to właśnie można wykorzystać do stworzenia unikatowej ozdoby dla wnętrza domu. Poduszki wykonane z takiego materiału są nie tylko bardzo ekonomiczną inwestycją, ale i zapobiegają wzrostowi zanieczyszczenia Ziemi. Wystarczy, że ktoś da nam swoją koszulkę, a my za opłatą przerobimy ją w jeden z kilku wymyślonych typów poduszki. Mało kto będzie zamawiał tylko jeden egzemplarz, jako wypełnienie można użyć jednorazowych foliowych reklamówek, a gdy się pobrudzi zawsze można wybrać ją razem z innymi ubraniami. No i ta nostalgia, kiedy spojrzymy na znajomy napis ze starej koszulki.

Lampka
japan2
W każdym supermarkecie można natknąć się na małe lampki nocne, które są tak proste i nudne, że głowa boli. Oferta ta przeznaczona jest dla klientów mających mniejsze zasoby gotówki do wydania, co oczywiście wiąże się tu ze śmiesznie niską ceną. Tutaj zaczyna się więc zadanie pod hasłem handmade – kupujemy tanio, przerabiamy i sprzedajemy z zyskiem. Jak to zrobić? Można np. przykleić do podstawy dziecięce zabawki w różnych pozach a całość pomalować srebrna lub złotą farbą w spreju (każdy maluch ucieszy się z takiej lampki). Można również wykorzystać starą biżuterię, drewniane gałęzie oraz co tylko przyjdzie nam do głowy, i z nich stworzyć ozdobę lampy, którą następnie przemalujemy na jeden kolor. Ustawienie ozdób to jedna godzina (chyba że są duże – wtedy całość może trwać zaledwie kilka minut), malowanie i schnięcie farby kolejnych kilka godzin, a efekt wart każdych pieniędzy. Biznes plan na zarobienie dodatkowych złotówek jak znalazł, a to tylko wierzchołek góry lodowej możliwości związanych z recyklingiem i wyrobami handmade.

Dodaj komentarz