Procedura aplikacyjna podczas ubieganie się o pracę, bywa czasem niezwykle męcząca. Pracodawcy, którzy poszukują rąk do pracy dwoją się i troją, nad szybką i skuteczna metodą obiektywnej oceny umiejętności kandydata, dlatego czasem zdarza się nam odbyć nie tylko rozmowę kwalifikacyjną, ale również wykazać się umiejętnościami praktycznymi w danej dziedzinie. Niezwykle często sytuacja ta dotyczy branży kreatywnej, gdzie szybkie rozwiązywanie problemów i pomysłowość są na wagę złota – podobnie jak zdolności wprowadzania swoich idei w czyn. Zanim jednak będziemy mogli osobiście udowodnić swoją wartość niemal na pewno czeka nas etap dostarczenia pisemnej kandydatury na dane stanowisko. Jednym z dwóch najważniejszych dokumentów w tym przypadku jest „List motywacyjny” i o ile intuicyjnie wiemy, o co w nim chodzi, to gdy przychodzi co do czego, mamy problemy ze skleceniem kilku atrakcyjnie i przekonywająco brzmiących zdań.
Zawartość listu motywacyjnego
List motywacyjny jest dokumentem bardzo podobnym do CV, jednak swoją wartość opiera na promocyjnym przedstawieniu kandydata przy pomocy pełnych zdań. Jest to więc dokument czysto reklamowy, mający zachęcić do uwagi i potwierdzić, że dana osoba wie, jak jej umiejętności mogą przydać się danej firmie – że ma motywacje i poważnie myśli o zatrudnieniu. Prawidłowo zedytowany list motywacyjny powinien posiadać:
– informacje o miejscowości i dacie (prawy, górny róg),
– dane osobowe kandydata (lewy górny róg – imię, nazwisko, adres i nr telefonu),
– informacje o adresacie, stanowisku, na które się aplikuje oraz nazwie firmy,
– nagłówek jasno potwierdzający z jakim typem dokumentu mamy do czynienia (wyśrodkowany),
– wstęp, który zachęci do poświęcenia uwagi naszej kandydaturze (dlaczego ubiegamy się o pracę, na jakie stanowisku, gdzie znaleźliśmy ogłoszenie oraz jeśli to możliwe można wykazać się wiedzą na temat struktury wewnętrznej w firmie potencjalnego pracodawcy),
– rozwinięcie, które potwierdza, że spełnia się wymagania postawione przez pracodawcę lub jeśli ich nie ma, uzasadnij jak mógłbyś je spełniać, wymyślając własny obraz zadań na konkretnym stanowisku oraz korzyści z zatrudnienia właśnie ciebie (pamiętaj jednak by nie powtarzać tego co już znalazło się w CV i by posługiwać się maksymalnie precyzyjnymi informacjami),
– zakończenie, które wyraźnie powie rekrutującej cię osobie, że jesteś gotowy do dalszych etapów kwalifikacyjnych (można tu wymienić także godziny, kiedy jest się w stanie bez problemu odebrać telefon).
Dobrze zaplanuj pisanie i pamiętaj by…
Zanim usiądziesz do pisania listu motywacyjnego upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany do opisania swoich kwalifikacji i uzasadnienia ich przydatności na danym stanowisku. Sprawę na pewno znacznie ułatwić może w tym wypadku spis doświadczenia i zdolności, które mogą być związane z twoją przyszłą pracą. Kiedy już wiesz co chcesz powiedzieć, pora przejść do sformułowania swoich myśli. Po pierwsze nie zaczynaj pisać LM nim nie skończysz dopracowywać swojego CV, gdyż to list motywacyjny ma uzupełniać twój skrócony życiorys, a nie na odwrót. Po drugie nie stosuj ekstrawaganckich udziwnień, jak zabawa czcionką, kolorem, czy rodzajem papieru, na którym masz zamiar wydrukować swoje dokumenty. Nie powtarzaj się, a osobne myśli staraj się umieszczać w osobnych akapitach (nada to twojemu listowi motywacyjnemu wrażenie uporządkowania). Jeśli to możliwe zwracaj się do konkretnej osoby (adresat powinien być jak najdokładniejszy, dlatego poświeć chwilę na poszukiwania informacji, jeśli nie są one wymienione w ogłoszeniu. To nie jest opowiadanie o twoim życiu, dlatego pisz jak najkonkretniej i bez zbędnych ozdobników – rekruter na pewno doceni to, jak precyzyjnie potrafisz ujmować swoje myśli. List motywacyjny lubi prosty język, jednak nie należy mylić go z mową potoczną, więc jeśli to konieczne nie używaj specjalistycznej terminologii (chyba, że jest to konieczne do przedstawienia twoich atutów). No i na koniec nie zapomnij dodać formułki o przetwarzaniu danych osobowych – wszystko powinno zmieścić się na jednej stronie A4, więc pilnuj tej objętości.